Matematyka w obiektywie
Organizatorem XIV edycji międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS jest Uniwersytet Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Projekt obejmuje:
- konkurs fotograficzny,
- prowadzenie badań naukowych,
- przygotowywanie publikacji,
- organizację konferencji, wystaw, wykładów otwartych oraz warsztatów dla uczniów i nauczycieli.
MATEMATYKA W OBIEKTYWIE współpracuje szczególnie aktywnie z województwami: Zachodniopomorskim, Mazowieckim i Kujawsko-Pomorskim, ale zaprasza do udziału wszystkich, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy profesji.
Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej.
Konkurs jest bezpłatny i powszechny. Uczestnicy, za pomocą strony internetowej www.mwo.usz.edu.pl wysyłają zdjęcia, którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie nazwy nadaje fotografii sens poznawczy. Uczestnik może wysłać maksymalnie 6 fotografii zaopatrzonych w autorski tytuł nawiązujący do matematycznych pojęć, prawidłowości lub metafor. Nieobowiązkowo można fotografię zaopatrzyć w niedługi opis. Corocznie zdjęcia z najciekawszymi opisami rywalizują w konkurencji „Fotografia z najlepszym opisem” o nagrodę Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Wystawa, którą przygotowaliśmy w tym roku dla uczestników Szkoły Dydaktyki Matematyki zawiera wybrane metafory wizualne wybrane spośród finałowych prac 13-lecia konkursu.
W tej chwili trwa XIV edycja konkursu. Zapraszam do rejestracji na www.mwo.usz.edu.pl uczestników i ambasadorów. Ambasador to osoba, która zachęca innych do udziału w konkursie, pomaga im w sformułowaniu tytułu fotografii lub rejestracji w systemie.
Na laureatów konkursu czekają w tym roku atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe, kolejne wystawy i publikacje. Udział w konkursie to fantastyczna przygoda, do której warto zaprosić swoich uczniów i studentów.
Przewodnicząca Jury
dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US